Pomidor (Lycopersicon Mill.)
– rodzaj roślin z rodziny psiankowat
ych. Początkowo pomidory nie cieszyły się wielką sławą, a wręcz podchodzono do nich sceptycznie uznając, że owoce rośliny są trujące. Dlatego krzewów pomidorów używano głównie do dekorowania rabat. Dzięki łatwości uprawy i możliwości krzyżowania pomidory mogą występować niemal wszędzie. Teraz  pomidor uważany jest za warzywo zdrowia. Pomidor jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych warzyw.  W szczególności przez Francuzów pomidor uważany jest za afrodyzjak. Pomidory uprawiane naturalnie mają bardzo dużo wartości odżywczych i witamin. Miąższ pomidora dostarcza witaminy A i C. Ponadto zawiera potas i kwas foliowy oraz witaminę B6, które przeciwdziałają miażdżycy. Zawiera duże ilości likopenu, substancja ta leczy niepłodność u mężczyzn i przeciwdziała powstawaniu raka prostaty. Pomidor pomaga także w leczeniu cukrzycy, reumatyzmu, zapalenia stawów oraz jelita grubego i żołądka. W pomidorach także znajdziemy witaminę K ważny budulec kości. Pomidor jak widać z powyższych przykładów zalet ma mnóstwo ale musi spełniać jeden podstawowy warunek sam musi być uprawiany w zdrowych warunkach bez nadmiaru nawozów i innych szkodliwych preparatów chemicznych.  Także osoby dbające o linie mogą zjadać pomidory bez większych ograniczeń, gdyż jest to warzywo niskokaloryczne – średni pomidor to tylko 20 kcal. Warto więc spożywać pomidory zwłaszcza te sezonowe, naturalne.

 

 

 

 

 

 

 

 

Cebula (właściwie: czosnek cebula, łac. Allium cepa L.) –  gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych. Pochodzi z Azji Środkowej, obecnie nie rośnie dziko, występuje tylko w uprawie. Botaniczna nazwa tej rośliny to czosnek cebula, w użyciu jest jednak głównie nazwa cebula. Inne używane nazwy to: cebula ogrodowa dymka.  Pochodzi z Azji Środkowej, uprawiana już w starożytnej Persji i Grecji. Cebula oprócz olejków eterycznych zawiera wiele minerałów takich jak wapń, potas, fosfor, żelazo, fluor oraz siarkę. Ale przede wszystkim zawiera szereg witamin C,E,A,B2 i B6.

 

Marchew zwyczajna (Daucuscarota L.) – gatunek rośliny z rodziny selerowatych. Na noc baldachy marchwi zginają się w dół, co zabezpiecza je przed zamoknięciem. W czasie dojrzewania nasion brzeżne baldaszki zaginają się do środka, nadając baldachowi kształt ptasiego gniazda. W klasyfikacji urzędowej Unii Europejskiej marchew uznawana jest za warzywo. Natomiast w Portugalii marchew używana jest do wyrobu dżemów, w rozumieniu dyrektywy ustalającej parametry ich produkcji, marchew należy traktować jak owoc.

 

 

 

 

Ogórek (Cucumis L.) – rodzaj roślin jednorocznych z rodziny dyniowatych. Pochodzi ze Środkowej Azji. Należą do niego 53 gatunki. Gatunkiem typowym jest Cucumissativus. Gatunek ogórka z rodziny dyniowatych. W Indiach uprawiany był już około 3 tysięcy lat temu, później został szeroko rozpowszechniony i obecnie znany jest we wszystkich strefach klimatycznych. Owoce ogórka siewnego wykorzystywane są powszechnie w kuchni wielu krajów.

 

Kapusta (Brassicaoleracea L.) – gatunek roślin z rodziny kapustowatych. W naturze rośnie na wybrzeżach morskich Wielkiej Brytanii, na północnym wybrzeżu Hiszpanii, zachodnim i północnym Francji. Większość odmian jest uprawiana jako warzywo. Odmiany te znane są z uprawy już od czasów starożytnych, liczne zalety kapusty wychwalał Kato Starszy w De agricultura, najstarszym zachowanym dziele literatury łacińskiej. Obecnie uprawiana na całym świecie w strefach klimatu umiarkowanego i podzwrotnikowego. Niektóre odmiany są uprawiane jako rośliny pastewne oraz ozdobne.

 

 

 

 

 

 

Rzepak(Brassicanapus) – należy do rodzinykapustowatych czyli Brassicaceae. Francja jest czwartym z rzędu producentem rzepaku na świecie (wg danych z lat 2008-2012), a jego ilość wynosi 5,2 miliona ton. Regionem, którym zajmuje się uprawą rzepaku jest Nizina Francuska. Rzepak występuje tylko w uprawie. Dość często dziczeje z upraw, ale jest tylko efemero-fitem. Status we florze Polski: efemero-fit, keno-fit. Prawdopodobnie jest mieszańcem kapusty warzywnej.  

 

 

Słonecznik zwyczajny (Helianthusannuus) – należy do rodziny astrowatych czyli Asteraceae. Francja zajmuje także czwarte miejsce co do produkcji słonecznika - 1,7 milionów ton (dane z roku 2009). Obejmuje ok. 70 gatunków pochodzących z kontynentu amerykańskiego.

 

 

 

 

Burak cukrowy (Beta vulgaris L. subsp. Vulgaris)grupa kultywarów podgatunku buraka zwyczajnego należącego w systemie APG III do rodziny szarłatowatych (w niektórych innych systematykach zaliczany do rodziny komosowatych). Roślina przemysłowa stanowiąca drugie na świecie (po trzcinie cukrowej) źródło cukru – 24% produkcji światowej.

 

 

Ziemniak (Solanum tuberosum L.) – gatunek rośliny należący do rodziny psiankowatych. Nazwa „ziemniak” odnosi się zarówno do całej rośliny, jak i do jej jadalnych, bogatych w skrobię bulw pędowych, z powodu których gatunek jest uprawiany na masową skalę. Roślina wywodzi się z Andów, gdzie udomowiono ją ok. 8 tysięcy lat temu. Ziemniak został przywieziony do Europy w końcu XVI wieku, w ciągu następnych stuleci stał się integralną częścią wielu kuchni z całego świata. Obecnie jest czwartą pod względem produkcji rośliną uprawną.

 

 

 

 

 

 

Tytoń szlachetny (N. tabacum L.) - jest nie znany w stanie naturalnym. Ojczyzną tego gatunku jest prawdopodobnie Ameryka Południowa (północno-zachodnia Argentyna i Boliwia). W zależności od odmiany i siedliska rośliny dorastają do wysokości 75 - 300 cm. Mają silną, u nasady nieco zdrewniałą łodygę, górą słabo rozgałęziającą się. Szeroko-lancetowate liście są ułożone naprzemianlegle, górne są siedzące lub na krótkim, niewyraźnym ogonku, dolne siedzące, z blaszką zbiegającą po łodydze. W kątach liści tkwią pąki śpiące, które w czasie rozwoju rosimy, szczególnie po zabiegu „ogłowienia", wybijają w tzw. pasynki, tj. w pędy boczne. Na szczytowych gałązkach wyrastają wiechowate kwiatostany, o dużych, kielichowatych kwiatach, żółtych lub różowych.

Tytoń machorka (N. rustica L.) -  jest również nieznany w stanie dzikim i również — najprawdopodobniej — pochodzi z Ameryki Południowej Dorasta tylko do wysokości około 100 cm, jest dość silnie rozgałęziony. Liście ma jajowate, o tępych wierzchotkach I sercowatych nasadach blaszek, długoogonkowe. Kwiaty w groniastych wiechach, zielonkawożółte.

 

 

 

Chmiel zwyczajny (Humuluslupulus) – gatunek byliny z rodziny konopiowatych czyli Cannabaceae. Występował w stanie dzikim prawdopodobnie w południowej Europie na Bliskim Wschodzie i w Ameryce  Północnej.  Jednak uprawiany przez człowieka skolonizował strefę klimatów umiarkowanych i ciepłych całej Eurazji.

 

 

 

 

 

 

Cykoria (Cichorium L.) – rodzaj roślin zielnych, należący do rodziny astrowatych czyli Asteraceae. Liczy ok. 8 gatunków rosnących w umiarkowanie ciepłych strefach Europy, Azji i Afryki . Dwa gatunki są zawleczone lub uprawiane i dziczejące w wielu rejonach świata. Gatunkiem typowym jest Cichoriumintybus L. Cykoria wykorzystywana jest między innymi jako ważny składnik kawy zbożowej. Byliny, rośliny dwuletnie lub jednoroczne. Wytwarzają zgrubiałe korzenie palowe. Łodygi słabo rozgałęzione, koszyczki kwiatowe o języczkowatych, błękitnych kwiatach. Rośliny wytwarzają sok mleczny. Pomimo iż cykoria znana jest już od czasów starożytnych, zaczęto ją dopiero uprawiać w Belgii w końcu XIX wieku. Z Belgii dotarła do Francji, Włoch, Anglii, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, skąd trafiła do Polski. Jest ona zatem uprawiana od dawien dawna w Europie, Rosji i zachodniej Azji.

 

 

Pszenica (Triticum L.) – rodzaj zbóż z rodziny wiechlinowatych. Pochodzi z południowo-zachodniej i środkowej Azji. Wyróżnia się około 20 gatunków pszenicy. Oprócz jęczmienia jest najstarszym zbożem chlebowym uprawianym od co najmniej 6 tysięcy lat. Zajmuje trzecie (po kukurydzy i ryżu) miejsce w światowej produkcji zbóż. Gatunkiem typowym jest pszenica zwyczajna Triticumaestivum L.

 

 

 

Kukurydza (Zea) – rodzaj roślin należący do rodziny wiechlinowatych. Przedstawiciele występują naturalnie w Meksyku, Gwatemali i Nikaragui. Liczy 5 gatunków, wśród których najważniejsza pod względem ekonomicznym jest kukurydza zwyczajna (Zeamays), która jest zarazem gatunkiem typowym rodzaju Kukurydza zwyczajna jest zbożem uprawianym na wielką skalę w wielu rejonach świata. Większość jej zbiorów przeznacza się na produkcję paszy dla zwierząt. Kukurydza może też być spożywana przez człowieka - po ugotowaniu lub uprażeniu, albo w postaci mąki lub kaszy.

 

Jęczmień (Hordeum L.) – rodzaj zbóż z rodziny wiechlinowatych. W zależności od podziału wyróżnia się od 20 do 25 gatunków tego rodzaju traw jednorocznych lub trwałych. Pochodzi ze stref umiarkowanych półkuli północnej. Gatunkiem typowym jest Hordeumvulgare L.

 

 

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl