Wino we Francji

Francja jest krajem wyjątkowym, gdyż żadne inne państwo, żadna inna kultura, nie zrobiły aż tyle aby rozpowszechnić tradycje picia wina. Począwszy od technologii, następnie umiejętność selekcjonowania wielu odmian winorośli, odpowiednią klasyfikacje win, aż do perfekcyjnej sztuki dobierania wina do różnorakich potraw. To właśnie Francja stała się wzorcem i ma ogromny wpływ na tradycje związane z winem. 

Niezwykła popularność win francuskich na całym świecie jest spowodowana między innymi tym iż Francja jest bogata w regiony winiarskie, położone w bardzo korzystnych dla uprawy winorośli szerokościach geograficznych.

W skali światowej, jedynie Hiszpania wyprzedza Francję jeżeli chodzi o powierzchnie upraw winorośli. Jednak Francja nie ma sobie równych jeżeli weźmiemy po uwagę wielkość produkcji wina (co prawda były lata w których Włochy produkowały więcej, jednak obecnie to Francja jest liderem światowym).

 

W 2010 roku, Francja wyprodukowała niemal 45mln hl wina, a powierzchnia upraw winorośli wynosiła 825 000 ha.

 Winorośl była uprawiana we Francji już w czasach starożytnych, najpierw w regionie śródziemnomorskim, a później także w głębi kraju. Liczne popularne obecnie na całym świecie odmiany (merlot, cabernet sauvignon, chardonnay, chenin blanc) wywodzą się stąd. Załamanie przemysłu winiarskiego przyniosła klęska filoksery w II połowie XIX wieku. Od XX wieku Francja boryka się z nadprodukcją wina, czemu próbuje się przeciwdziałać subwencjami na karczowanie winnic i destylacją na alkohol.

 

 

 

 

 

Regiony winiarskie

Położenie geograficzne jest silną stroną Francji. Umożliwia produkcję win w różnych stylach i smakach. Regiony winiarskie we Francji położone są w najlepszych szerokościach geograficznych dla uprawy winorośli i należą do dwóch zasadniczych stref klimatycznych, które determinują uprawę niemal wszystkich gatunków winorośli szlachetnej, z której powstaje wino.

Nie bez powodu u podstaw francuskiej filozofii wina, leży pojęcie „terroir”, oznaczające klimat, glebę i położenie winnicy. Są to czynniki decydujące o jakości wina. Winiarstwo francuskie opiera się na dopasowaniu odmian winogron i metod produkcji do możliwości natury.

 

Francja posiada następujące regiony winiarskie:

-Burgundia – region, w którym powstaje słynny Burgund ze szczepu pinot-noir, zwany winem królów. Najbardziej doceniane wina z regionu to białe Chardonnay i czerwone (jasne) Pinot-noir.

-Bordeaux – główne szczepy uprawiane na tym terenie to czerwone cabernet sauvignon, cabernet franc i merlot. Wina białe wytwarzane są ze szczepów sauvignon, semillon oraz muscadelle.

-Szampania – to tam powstaje wszystkim znane „musujące wino”, czyli popularny szampan.

-Prowansja – szczepy wykorzystywane na tym obszarze to ugni blanc, bourboulenc, clairette i viognier.

-Dolina Rodanu – na północy obszaru, w okolicach miejscowości Valence, najważniejszym szczepem czerwonych winogron jest shiraz, a białych viognier. Południowe krańce regionu słyną ze szczepów grenache dla win czerwonych oraz clairette dla białych.

-Langwedocja – Roussillion – znane z wina czerwonego oraz słodkiego muscatu.

 

 

 

 

 

 

 

-Dolina Loary – miejsce, gdzie z tysiąca kilometrów rzeki, aż czterysta jest pokryte winnicami, które oferują aromatyczne wino. Najważniejsze szczepy w Dolinie Loary: białe – muscadet, sauvignon blanc i chenin blanc., czerwone – cabernet franc, gamay oraz pinot noir.

-Chablis – region słynący z bractwa Chablis i białego wina.

-Beaujolais – okręg w sąsiedztwie Burgundii, znany szczególnie ze święta młodego wina. Najczęściej wykorzystywanym do produkcji wina szczepem w regionie jest gamay.

-Alzacja – większość win powstających w tym regionie to wina jednoszczepowe. Największe powierzchnie zajmują tu uprawy szczepów: riesling, gewurztaminer, pinot gris (do niedawna zwany tokay’em) oraz czerwony pinot noir.

-Jura – najbardziej docenianymi winami tego obszaru są białe wina zwane żółtymi (vin jaune) o intensywnym żółtym kolorze i aromacie orzechów, igliwia, curry i smardzów oraz wina słomkowe (vin de paille), których nazwa pochodzi od sposobu produkcji.

-Sabaudia – tutaj powstaje białe wino Crepy oraz musujące wino Seyssel.

 

 

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl